Skip to main content

İş Seyahati ve Koronavirüs: Seyahatleri ve Riski Yönetin, COVID-19 Sonrası Planlama

Light-grey-mobility
Light-grey-mobility

COVID-19 ve iş seyahatlerine yönelik Egencia kılavuzu

Koronavirüs pandemisinin seyahat endüstrisini nasıl etkilediğini ve iş seyahatleriyle seyahat programınızı yönetme konusunda neler yapabileceğinizi öğrenebilmeniz için size yardımcı olabiliriz. İster bir misafir veya seyahat yöneticisi olun ister yeni bir seyahat yönetim şirketine geçmeyi planlıyor olun iş seyahatleri konusunda yolunuzu bulmanıza ve bu süreçte kurumsal seyahat programınızı oluşturmanıza yardımcı olmak üzere yararlı bilgileri bir araya getirdik.

Nasıl yardımcı olabiliriz?

İş seyahatlerini yönetin:

Seyahatiniz için rezervasyon yapmadan önce ve rezervasyon yaptıktan sonra bilmeniz gerekenler.

Seyahat risklerini yönetin:

Misafir iletişimleri, uyumluluk ve raporlama yoluyla iş seyahati risk yönetimi alanındaki en iyi uygulamaları benimseyin.

COVID-19 sonrası için hazırlık yapın:

Seyahat programınızı, politikanızı ve misafir risk yönetiminizi seyahatlere geri dönmek üzere optimize edin.

İş seyahatlerini yönetin

 1. İş için tekrar ne zaman seyahat edebilirim? 

  Ülkenizin kamusal sağlık hizmetleri ile hükümet web sitelerinden ve seyahat edeceğiniz ülkenin web sitelerinden yararlanarak, seyahatlere yeniden başlamanın hem sizin için hem de işletmenizdeki misafirler için ne zaman güvenli olduğunu belirleyin — Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) belirlemiştir. 

  Nasıl ve nereye seyahat ederseniz edin yerel yönetim ve sağlık yetkililerinin sosyal mesafeyi koruma, maske takma ve elleri sık sık yıkama gibi önerilerine uymanızı tavsiye ederiz. Bazı şirketlerde yerel tavsiye veya kuralların üstünde ve ötesinde seyahat yönergeleri bulunabilir. 

  Uluslararası seyahat söz konusu olduğunda bazı sınırlar açılmaya başlamış olabilir. Seyahatinizi planlamadan önce ülkelere giriş kurallarında yer alan seyahat uyarılarını mutlaka okuyun. Seyahatinizi planlamaya yardımcı olması için bu seyahat öncesi güvenlik kontrol listesini kullanabilirsiniz. 
   
 2. Hangi seyahat kısıtlamaları geçerlidir? 

  COVID-19 karşısında bazı ülkeler misafirler için giriş kurallarını güncellemiştir. Bu kurallar, farklılık gösterebilir ve seyahat yasağı getirebilir ya da ilgili ülkeye varıldığında karantina uygulaması gerektirebilir. Kurallar sık sık değiştiği için en iyisi bu politikaları ve Egencia Travel Advisor sayfasını rezervasyon öncesinde ve seyahate çıkmadan hemen önce tekrar incelemektir. Seyahat kısıtlamaları eyaletler ve ülkeler arasında da farklılık gösterebilir. 
   
 3. Kiralık araç, otel ve uçuş iptalleri için hangi politikalar geçerlidir? 

  Çoğu havayolu şirketi, otel ve araç kiralama şirketi seyahat planlarını değiştirmesi veya iptal etmesi gereken yolcular için özel ve esnek iptal politikaları düzenlemiştir. Bu politikaları okuyarak rezervasyonlarınızı nasıl yönetebileceğinizi öğrenebilirsiniz. 
   
 4. Seyahatlerimi online olarak nasıl değiştirebilirim veya iptal edebilirim? 

  Egencia hesabınızda oturum açarak rezervasyonlarınızı online olarak veya mobil uygulama üzerinden değiştirebilirsiniz. Bir seyahati iptal etmeniz gerekiyorsa izlemeniz gereken adımlar bu videoda gösterilmektedir. 
   
 5. Yapılması zorunlu bir iş seyahati söz konusu olduğunda kendimi ve iş seyahatindeki misafirlerimi nasıl koruyabilirim? 

  İş seyahatindeki misafirler, güvenli bir seyahat için bu altı ipucunu okumalı ve bir sonraki iş seyahatine çıkmadan önce göz önünde bulundurulması gereken iş seyahati güvenlik ipuçlarını öğrenmek için bu kontrol listesini indirmelidir. Egencia hesabınızda oturum açarak online haberler sayfasına da erişebilirsiniz. 
   
 6. Havayolu şirketi geri ödemelerini ve kredilerini nasıl yönetebilirim? 

  İptal politikaları farklılık göstermektedir ve bazı havayolu şirketleri geri ödemeleri kredi olarak yapmıştır. Havayolu şirketi geri ödemeleri ve kredileri hakkında bilgi almak için hesap yöneticinizle iletişime geçin.Kullanılmayan biletleri burada gösterilen şekilde kullanabilirsiniz. 
   
 7. Seyahat sigortası sunuluyor mu? 

  Egencia Advantage Programı'nın bir üyesi olan Allianz, misafirler için havayoluyla seyahat sigortası sunar. Allianz seyahat koruma planları genellikle hükümetler tarafından COVID-19 nedeniyle uygulanan seyahat yasakları gibi koronavirüsle ilişkili zararları kapsamaz. Uçak biletinizi satın almadan önce herhangi bir kısıtlama olup olmadığını öğrenmenizi önemle tavsiye ederiz. 
   
 8. COVID-19 sırasında bir otelde konaklayabilir miyim? 

  Dünya genelinde oteller sıkılaştırılmış sağlık, temizlik ve güvenlik önlemleri uygulamaktadır. Otellerde uygulanmakta olan sağlık ve hijyen önlemlerini ve temizlik programlarını görebilmeniz için, online olarak ve Egencia mobil uygulaması üzerinden yapacağınız otel rezervasyonu deneyiminde güncellemeler yaptık.

Seyahat risklerini yönetin

 1. COVID-19 sırasında özen yükümlülüğü yönergeleri nedir ve riskleri nasıl yönetebilirim? 

  Her iş seyahati yöneticisinin misafir güvenliğine öncelik verdiği bu dönemde seyahat programınız için izlenebilecek bazı en iyi uygulamalara seyahat risk yönetimi sayfasından ulaşabilirsiniz. Egencia® Travel Advisor, yurt dışı ve yurt içi seyahat politikası ayarlarınıza yön vermek için ülke düzeyindeki bilgileri kullanmanızı sağlar. 

  Müşteriler ihtiyaç duydukları şeyi almak için Egencia® Travel Advisor'a giriş yapabilir. 

  Misafirler için bir dahili iletişim stratejisi oluşturmak da aynı derecede önemlidir. Seyahat yöneticilerinden ve küresel iş liderlerinden özen yükümlülüğü yönergelerinizi misafirlere ve taraflara en iyi şekilde nasıl ileteceğiniz konusunda ipuçları alın. 
   
 2. İş seyahati yönetimi için yapmam gereken veya yapmaktan kaçınmam gereken şeyler nedir? 

  Kıdemli seyahat yöneticilerinin ve Egencia destek yöneticilerinin, bu süreçte iş seyahati programınızı optimize etmenize ve iş seyahatindeki misafirleriniz yeniden seyahat etmeye başladığında buna hazır olmanıza yardımcı olmak için paylaştığı bu iş seyahati ipuçlarını ve tavsiyelerini okuyun. 
   
 3. Şirketimde misafir güvenliğine nasıl destek olabilirim? 

  Seyahat eden çalışanlarınızı desteklemek için kullanabileceğiniz ve kullanmanız gereken anında politika güncellemeleri ve acil iletişimler gibi çok sayıda yöntem vardır. Bu iş seyahati güvenliği kontrol listesini kullanarak mevcut seyahat yönetim şirketi (TMC) veya şirket içi programınızın misafirleriniz için mümkün olan en iyi özen yükümlülüğünü sunmanızı sağlayıp sağlamadığını öğrenin. 

  Seyahatler yeniden başladığında kurumsal misafirlerinizin hazır ve güvende hissetmelerini sağlamak için seyahat öncesi güvenlik kontrol listesini mutlaka paylaşın. 
   
 4. Koronavirüsün etkisini takip etmek için seyahat raporlarını nasıl kullanabilirim? 

  Egencia Analytics Studio, uçak bileti ve otel rezervasyonlarınızı takip etmenize yardımcı olarak COVID-19'un işletmeniz üzerindeki finansal etkilerini izlemenizi sağlar. Seyahat programınızın verimliliğini ölçmenizi sağlamak için seyahat yönetimi danışmanlığı da sunuyoruz. 

  Risk altındaki misafirlerin yerini derhal belirlemeniz gerektiğinde Egencia Misafir Takibi mevcut ve gelecek rezervasyonları görüntülemenizi sağlar. Ayrıca misafirlerin son 30 gündeki seyahat programlarını inceleyerek misafirlerinizin gittikleri yerleri değerlendirebilirsiniz.

COVID-19 sonrası için seyahat programınızı hazırlayın

 1. COVID-19 sonrası için iş seyahati programımı nasıl hazırlayabilirim? 

  COVID-19 krizi hafiflediğinde iş seyahatlerindeki değişikliklere uyum gösterebilmek için, kurumsal seyahat programınızın büyük ihtimalle gözden geçirilmesi gerekecektir. Seyahat programınızı yeniden tasarlamak için yeni hedefler belirlemekten iletişim stratejinizi planlamaya kadar izlemeniz gereken tüm adımları içeren bu kılavuzu takip ederek veya web seminerimizi izleyerek seyahat öncesinden seyahat sonrasına kadar her konuyu ele aldığınızdan emin olabilirsiniz. 
   
 2. COVID-19 sonrası dönemde kurumsal seyahat politikamı nasıl değiştirmeliyim? 

  Kapsamlı bir iş seyahati politikasını uygulamaya koymak her zamankinden daha da önemlidir. COVID-19 sonrasında misafirlerinizin yeniden seyahat etmeye başlaması için hazırlık yaparken bu iş seyahati politika kılavuzunu kullanarak organizasyonunuzun ve kurumsal misafirlerinizin ihtiyaçlarını destekleyin. 
   
 3. Gelecekteki iş seyahatleri için nasıl hazırlık yapabilirim? 

  Seyahat sektörünün eşi benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıya kaldığı bu dönemde bu zorluklara güvenli ve dikkatli bir şekilde nasıl yaklaşmamız gerektiğini hızla öğreniyoruz. Egencia Travel Advisor ülkeye özgü verilerin yanı sıra sağlık ve güvenlik standartları hakkında bilgiler sunarak seyahatlerin yeniden başlaması sürecinde bilinçli kararlar vermenizi sağlar. 

  Kurumsal seyahat yöneticilerinin çoğu, iş seyahatlerinin yeniden başlamasıyla birlikte kendi çalışanlarının nasıl güven içinde seyahat edeceğini de planlamaktadır. Seyahat programlarını ve misafirlerini iş seyahatlerine hazırlamak için attıkları adımlar konusunda diğer seyahat yöneticilerine kulak verin ve tedarikçilerin, iş seyahatlerini ele alma biçiminde ne gibi değişiklikler yaparak esnekliğe odaklandıklarını ve sağlıkla hijyen konusunu nasıl öncelik haline getirdiklerini öğrenin. 

  Seyahat yöneticileri Egencia Connect Community topluluğuna katılarak, iş seyahatlerine geri dönerken neler yaptıkları konusunda meslektaşlarıyla konuşabilir. 
   
 4. Gelecekteki seyahatler için iş seyahati programımda en iyi risk yönetimi uygulamalarından hangilerini uygulayabilirim? 

  Seyahat politikanız kapsamında varış noktasındaki risk onaylarına yer verdiğinizden emin olun. Misafirlere iletişim bilgilerini güncel tutmalarını hatırlatın ve seyahatleri sırasında kendileriyle nasıl iletişime geçeceğiniz konusunda onları bilgilendirin. 
   
 5. COVID-19 sırasında bir kurumsal seyahat yönetim şirketiyle (TMC) çalışmak iyi bir fikir midir? 

  Doğru TMC ile çalışmak her zamankinden daha da önemlidir. TMC'ler işletmelerin seyahat ihtiyaçları için çözüm sunar ve doğru TMC ile çalışmak iş seyahatlerini etkileyen değişiklikleri takip etmenizi sağlar. İşletmeler, misafir güvenliği, risk yönetimi, harcama görünürlüğü ve kazançları konusunda onlara destek olması için TMC ortaklarının kendilerine kulak vermesine ve hızla yenilik yapmasına ihtiyaç duyar. TMC seçerken işletmenizin hangi özellikleri araması gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin.
Black background promo blade

Aradığınız bilgileri bulamadıysanız Müşteri Yardım Merkezimizden daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

İş Seyahatindeki Misafirler: COVID-19 Yardım Merkezi

Kurumsal Seyahat Yöneticileri: COVID-19 Yardım Merkezi

Egencia müşterisi değilseniz özen yükümlülüğünü optimize etmede ve misafirlerinizi korumada size nasıl yardımcı olabileceğimiz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Risk yönetimini geliştirebilecek, politikalara uygunluğu artırabilecek ve daha fazlasını yapabilecek bir seyahat yönetim şirketi mi arıyorsunuz? Hemen bizimle iletişime geçin.