Skip to main content

Gizlilik Bildirimi

Gizlilik Bildirimi

Son Güncelleme Tarihi: [01.11.2021]

Egencia olarak ("Egencia", "biz", "bizi" ve "bizim"), online seyahat rezervasyonu yaparken karşı tarafa büyük ölçüde güvenmeniz gerektiğini biliyoruz. Bu güveni son derece ciddiye alıyor ve sizin tarafınızdan ya da kuruluşunuz tarafından bize sağlanan kişisel bilgilerin (adınız, telefon numaranız, e-posta adresi, ödeme bilgileri vb.) güvenliği ile gizliliğini sağlamaya öncelik veriyoruz.

Bu Gizlilik Bildiriminde, bilgi gizliliğiyle ilgili uygulamalarımız, aşağıdaki şekilde açıklanmaktadır:

Egencia aracılığıyla bir seyahat rezervasyonu yaptığınızda, seyahat rezervasyonunuzu tamamlayabilmemiz için kişisel bilgilerinizi nasıl ve niçin kullanacağımıza ilişkin belirli kararlar almamız gerekir. Dolayısıyla seyahat rezervasyonu sürecinin her aşamasında kişisel bilgilerinizi korumaktan sorumlu oluruz.

Bu Gizlilik Bildiriminde bunlar belirlenmekte, kişisel bilgilerin yönetimiyle ilgili Egencia politikaları, Egencia'nın topladığı kişisel bilgilerin türleri, söz konusu kişisel bilgileri saklama amacı ve Egencia'nın bilgi toplama, saklama, kullanma ve ifşa etme biçimleri açıklanmaktadır.

KURUMSAL SEYAHAT PROGRAMI - GENEL BAKIŞ

Kuruluşunuz, iş seyahati ihtiyaçlarını yönetmek için Egencia Kurumsal Seyahat Programına kaydolmuştur. Bu Program uyarınca kuruluşunuz, seyahat ihtiyaçlarının yönetimi ve idaresiyle ilgili işleri için bir seyahat yöneticisi (“Seyahat Yöneticisi”), ayrıca çalışan bireyin (“Seyahat Eden”) ve çalışanlardan olmayıp şirket tarafından uygun görülenlerin (“Misafirler”) seyahatlerine ilişkin rezervasyonları yapmak ve yönetmek üzere bir veya daha fazla seyahat düzenleyen (“Seyahat Düzenleyen” veya “Seyahat Müdürü”) atayabilir.

 • Seyahat Edenlerin yaptığı rezervasyonlarla ilgili kurallar

Seyahat Edenlerin, kendi seyahatleri için rezervasyon yapabilmeleri ve bunları yönetebilmeleri için kaydolup Egencia üyesi olmaları veya profil verilerinin Egencia uygulama ekibi tarafından sistemimize yüklenmesi gerekir. Seyahat Edenler Egencia üyesi olmak için kaydolmazlarsa rezervasyon işlemlerini onların adına kendi Seyahat Yöneticileri, Seyahat Düzenleyenleri veya Seyahat Müdürleri yapar. Bir Seyahat Edenseniz; seyahat rezervasyonu ve yönetimi işlerini ister kendiniz yapıyor olun ister Seyahat Yöneticisi, Seyahat Düzenleyen veya Seyahat Müdürü aracılığıyla yaptırın, kişisel bilgilerinizi toplama ve kullanma biçimimiz konusunda bu Gizlilik Bildirimi geçerlidir. Dolayısıyla, aksi açık şekilde belirtilmediği sürece, bu Gizlilik Bildiriminde “siz” ifadesi geçtiğinde, ister kendi adınıza isterse Seyahat Yöneticisi, Seyahat Düzenleyen ya da Müdürü aracılığıyla işlem yapıyor olun, size Seyahat Eden olarak atıfta bulunuruz.

 • Seyahat Yöneticileri, Seyahat Düzenleyenler ve Seyahat Müdürleri

Bu Gizlilik Bildirimi öncelikle Seyahat Edenlere ve Misafirlere yöneliktir, aynı zamanda Seyahat Yöneticileri, Seyahat Düzenleyenler ve Seyahat Müdürleri için de geçerlidir.

Kurumsal Seyahat Programımızla ilişkili olarak bir Seyahat Yöneticisinin, Seyahat Düzenleyenlerin veya Seyahat Müdürünün kendisi hakkında bize sağladığı kişisel bilgiler bu Gizlilik Bildiriminde belirtildiği gibi yönetilmektedir. Bununla birlikte Egencia; Seyahat Yöneticileriyle, Seyahat Düzenleyenlerle ve Seyahat Müdürleriyle (kendi kuruluşlarının bizimle yaptığı Kurumsal Seyahat Sözleşmesinde belirlendiği şekilde; örneğin, Programla ilgili görüş bildirmek için, iş ilişkileri hakkında görüşmek veya yeni ya da güncellenmiş hizmetler hakkında görüşmek amacıyla) irtibata geçme hakkını saklı tutar. İrtibat şekli; telefon, e-posta, kısa mesaj veya posta yoluyla olabilir.

Seyahat Yöneticileri, Seyahat Düzenleyenler ve Seyahat Müdürleri, Seyahat Eden veya Misafir adına seyahat rezervasyonu yaparken ve yönetirken ilgili Seyahat Edenin veya Misafirin iznini almalıdır. Seyahat Yöneticileri, Seyahat Düzenleyenler ve Seyahat Müdürleri ayrıca söz konusu Seyahat Edenin veya Misafirin bu Gizlilik Bildirimini aldığından ve okuduğundan emin olmalıdır.

Seyahat rezervasyonunu ister doğrudan bizden yapın ister sizin adınıza Seyahat Yöneticinize, Seyahat Düzenleyeninize veya Seyahat Müdürünüze yaptırın, şirketinizdeki yetkili kişiler; üye kimliğinize, üye hesabınızın adına, seyahat programınıza ve hesabınızdaki diğer tüm bilgilere erişebildiği gibi bu bilgileri (kayıt tutma veya bunun gibi izin verilen diğer amaçlarla) üçüncü taraflarla paylaştığımızı ifade edebilir. Seyahat Yöneticiniz, Seyahat Düzenleyeniniz veya Seyahat Müdürünüz, aynı zamanda kendilerine verdiğiniz talimatlar doğrultusunda profil ayarlarınızı (Üye Kimliğiniz ve şifreniz hariç) ve seyahat tercihlerinizi güncelleyebilir. Seyahat Yöneticiniz, Seyahat Düzenleyeniniz veya Seyahat Müdürünüz, ayrıca kendilerine verdiğiniz talimatlar doğrultusunda veya anlaştığınız şekilde, gerektiğinde seyahat programlarınızı görüntüleyebilir, değiştirebilir veya iptal edebilir.

 • Bildirimin Kapsamı

Bu Gizlilik Bildiriminde, Egencia'nın bilgilerle, veri toplamayla ve kullanmayla ilgili uygulamaları açıklanmaktadır. Kuruluşunuzun politikaları veya uygulamaları farklı olabilir; kişisel bilgilerinizin kuruluşunuzdaki herhangi bir kişi tarafından kullanımından veya ifşasından ya da kuruluşunuzun, Seyahat Yöneticinizin, Seyahat Düzenleyeninizin veya Seyahat Müdürünüzün yaptığı işlemlerden ya da eksikliklerinden dolayı sorumluluk kabul etmeyiz. Kuruluşunuzun, Seyahat Yöneticinizin, Seyahat Düzenleyeninizin veya Seyahat Müdürünüzün kişisel bilgilerinizi kullanma, sizin adınıza seyahat rezervasyonu yapma veya yönetme biçimiyle ilgili sorularınız varsa lütfen kuruluşunuzdaki ilgili temsilciyle iletişime geçin veya kuruluşunuzun gizlilik bildirimine bakın.

SİZDEN HANGİ BİLGİLERİ TOPLARIZ?

Egencia'nın internet sitesine erişim sağlamadan önce kimliğinizin doğrulanması ve üye olarak giriş yapmanız gerekmektedir. Genelde, kendi isteğiniz ve iradenizle bize diğer herhangi bir şekilde sağladığınız veya verdiğiniz tüm kişisel bilgileriniz dâhil olmak üzere, sınırlama olmaksızın, Egencia'ya sağladığınız bilgilerin tümü, Egencia tarafından toplanmakta ve depolanmaktadır. Bu bilgilere; adınız, soyadınız, telefon numaranız, e-posta adresiniz, pasaport bilgileriniz, faturalama bilgileriniz (kredi kartı numarası, kart sahibinin adı, son geçerlilik tarihi vb.) dâhil olmak üzere sizi tanımlayan her türlü bilgi (“kişisel bilgiler”) dâhildir. Ayrıca seyahat tercihlerinizle ilgili olarak da bilgi (yemekle ilgili istekler, koltuk seçimi, sık uçuş yapan misafir mil puanı/otel/oto kiralama programı bilgileri ve bilet seçenekleri gibi) isteyebiliriz. Seyahat Yöneticiniz, Seyahat Düzenleyeniniz veya Seyahat Müdürünüz bize sizinle ilgili ek kişisel bilgiler de (işveren kimlik numarası gibi) sağlayabilir.

Egencia, sınırlama olmaksızın, aşağıdaki durumlarda kişisel bilgileri toplamaktadır:

 • Egencia üyesi olduğunuzda
 • Bir seyahat eden profili oluşturduğunuzda
 • Seyahat rezervasyonu yaptığınızda
 • Seyahat Düzenleyen hizmetini kullandığınızda
 • Bir ankete katıldığınızda
 • Bizimle iletişime geçtiğinizde

İnternet sitemizi, Uygulamamızı veya ilgili araç ya da hizmetlerimizi kullandığınızda gerektiğinde aşağıdaki kategorilerdeki kişisel bilgileri sizden toplayabiliriz:

Yolcu bilgileri: Egencia aracılığıyla bir Seyahat Edenin seyahat rezervasyonu yapıldığında Egencia, ad/soyadı, iletişim numarası ve seyahat rezervasyonu için gerekli diğer kişisel bilgileri (pasaport numarası ve faturalama bilgileri gibi) toplar. Ayrıca her Seyahat Edenin tercihleriyle ilgili olarak da bilgi (yemekle ilgili istekler, koltuk seçimi, sık uçuş yapan misafir mil puanı/otel/oto kiralama programı bilgileri, üyelik numaraları ve bilet seçenekleri gibi) toplayabiliriz.

Seyahat Misafiri bilgileri: Bu internet sitesi aracılığıyla başka biri için rezervasyon yaptığınızda, söz konusu kimsenin kişisel bilgilerini ve seyahat tercihlerini isteyebiliriz. Bilgilerini görüntülemek veya değiştirmek için yapılacak erişim sadece sizin hesabınız üzerinden olacağından, diğer kişilerin kişisel bilgilerini ve seyahat tercihlerini bize iletmeden önce söz konusu kişilerin iznini almanız ve bu gizlilik bildirimini okuduklarından emin olmanız gerekir. Bu kişilerin kişisel bilgilerini sadece rezervasyon işlemlerini tamamlamak amacıyla toplar, kullanır ve ifşa ederiz.

Otomatik olarak toplanan bilgiler: Bu internet sitesini ziyaret ettiğinizde, otomatik olarak bilgisayarınızla ilgili bazı bilgiler toplarız. Örneğin, IP adresiniz, web tarayıcısı yazılımınız (Firefox, Safari veya Internet Explorer gibi) ve yönlendiren internet sitesi ile ilgili bilgileri toplarız. Ayrıca, incelenen seyahatler ve yapılan rezervasyonlar gibi online etkinliğinizle ilgili bilgiler de toplayabiliriz. Bu bilgileri otomatik olarak toplamamızın nedeni, kullanıcı deneyiminizi özelleştirmeye yardımcı olmak ve sahtekârlığı tespit edip önlemek gibi amaçlardır. Daha fazla bilgi için Çerez Bildirimimize bakın.

Çağrı izleme: Müşteri hizmeti yardım masamız tarafından gerçekleştirilen veya ilgili birime yapılan aramalar, kalite kontrolü ve personel eğitimi amaçları doğrultusunda kaydedilebilir ya da izlenebilir. Görüşme kayıtları, makul derecede gerekli veya yasanın gerektirdiği süre boyunca saklanır ve ardından silinir. Görüşme sırasında sizden edindiğimiz kişisel bilgiler bu Gizlilik Bildirimi uyarınca kullanılır.

Diğer Online İletişimler: İnternet sitemiz veya sohbet gibi başka bir teknoloji üzerinden bizimle yaptığınız bütün görüşmeler kalite kontrol amaçları, yasal anlaşmazlıklarda kendimizi savunmak ve personel eğitimi için kaydedilir ve takip edilir. Bu bilgiler, bu Gizlilik Bildirimiyle tutarlı bir şekilde işlenir ve muhafaza edilir.

Özel Kişisel Bilgi Kategorileri: Devlet tarafından düzenlenen kimlik numaraları ve din, sağlık veya cinsellik hakkındaki bilgiler gibi bazı bilgi türleri hassas bilgi olarak kabul edilir ve geçerli kanunlar kapsamında ek koruma gerektirir. Hassas kişisel bilgileri toplayabildiğimiz durumlar sınırlıdır. Bu bilgilere örnek olarak aşağıdakiler verilebilir:

 • Uygun seyahat konaklaması ve erişilebilirliğin veya imkân ve kolaylık ihtiyaçlarının sunulması için sağlık ile ilgili bilgilere gerek duyulabilir.
 • Uçuş, araç kiralama veya diğer seyahat rezervasyonları için pasaport veya sürücü belgesi numarası gibi devletin düzenlediği kimlik numaraları gerekebilir.
 • Kendi isteğinizle belirtebileceğiniz ve din, sağlık veya diğer bilgilerinizi doğrudan ya da dolaylı olarak açığa çıkartabilecek diğer bilgiler (diyet ihtiyaçları gibi).

Bilgi sağlanmaması: Egencia internet sitesine erişmek için Üye Kimliğinizi ve şifrenizi kullanarak üye girişi yapmanız gerekir. Bu internet sitesini kullanarak seyahat planları veya rezervasyon yaparken, istenen iletişim bilgilerini ve finansal bilgileri sağlamanız gerekir. İletişim bilgilerinizi; gerekli hizmetlere ilişkin rezervasyonları yapmak, size onayla ilgili ayrıntıları göndermek, seyahat planlarınızdaki güncellemelerden veya değişikliklerden sizi haberdar etmek için ve faturalama amacıyla kullanırız. İstenen bilgileri sağlamazsanız Egencia internet sitesine erişemezsiniz, biz de isteklerinizi veya siparişlerinizi yerine getiremeyebiliriz.

Bilgilerinizin kullanımı: Egencia, hassas faturalama bilgilerini (kart sahibinin adı, kredi kartı numarası ve son geçerlilik tarihi gibi) sitemizde yaptığınız seyahat rezervasyonuyla ilgili işlemleri tamamlamak amacıyla kullanır. Sizinle ilgili diğer bilgileri de aşağıdaki genel amaçlarla kullanırız: Sizi Egencia üyesi olarak kaydetmek; istediğiniz ürün ve hizmetleri size sağlamak; seyahat onayını ve güncellemelerini size sağlamak; size seyahat bildirimleri göndermek; hizmet güncellemeleriyle ve ilginizi çekebilecek hizmetlerle ilgili bilgileri sağlamak; genel olarak sizinle irtibata geçmek; sorularınıza ve yorumlarınıza yanıt vermek; ürünlerimize, hizmetlerimize ve internet sitemize gösterilen ilgi düzeyini ölçmek ve bunları iyileştirmek; Egencia deneyiminizi başka biçimlerde özelleştirmek; katılmayı seçtiğiniz müşteri sadakat programları veya ödül programlarının bir parçası olarak ödüller sağlamak; anketler dahil olmak üzere çeşitli yöntemlerle sizden bilgi istemek; anlaşmazlıkları çözmek, ücretleri tahsil etmek veya sorun gidermek; yasaklanmış veya yasa dışı olabilecek etkinlikleri önlemek; Kullanım Koşullarımızın uygulanmasını sağlamak ve bilgi toplama işlemi sırasında size açıklanan diğer amaçlar.

İşleme için yasal zeminler: Normalde kişisel bilgileri sizden sadece (i) sizinle bir sözleşe yapmak için kişisel bilgilere ihtiyaç duyduğumuzda, (ii) bilgilerin işlenmesi meşru menfaatlerimize (veya herhangi bir üçüncü tarafın meşru menfaatlerine) yönelik olduğunda ve sizin haklarınızı çiğnemediğinde veya (iii) onayınızı aldığımızda toplarız. Kanunlar kapsamındaki mali veya vergi yükümlülüklerimizi yerine getirmemiz için işlem geçmişinizi kullanmamız gereken durumlar gibi bazı durumlarda kişisel bilgileri sizden toplamak yasal yükümlülüğümüzdür.

Bir yasal yükümlülüğü yerine getirmek veya sizinle bir sözleşme yapmak için kişisel bilgilerinizi sunmanızı istersek, nedenini ilgili zamanda açıkça belirtir ve size, kişisel bilgileri sunmanızın zorunlu olup olmadığını (ayrıca kişisel bilgilerinizi sunmazsanız bunun olası sonuçlarını da) bildiririz.

Meşru menfaatlerimize (veya herhangi bir üçüncü tarafın meşru menfaatlerine) isnat ederek kişisel bilgilerinizi topladığımız ve kullandığımız takdirde bu menfaat, normalde platformumuzu işletmek ve gerektiği şekilde hizmetlerimizi size sunmak için sizinle iletişime geçme amacına, bizimle iletişime geçtiğinizde güvenlik doğrulaması yapma amacına ve örneğin sorularınızı cevaplarken, platformumuzu geliştirirken, pazarlamayı gerçekleştirirken veya yasa dışı aktiviteleri tespit edip önlerken meşru ticari menfaat amacına yönelik olur. Başka meşru menfaatlerimiz olabilir ve uygun olduğu durumda bu meşru menfaatleri ilgili zamanda açıklarız.

BİLGİLERİNİZİN İFŞASI

Egencia ve hizmet sağlayıcıları, kişisel bilgilerinizi aşağıdaki tüzel kişiliklerle paylaşabilir:

 • Tedarikçiler; oteller, havayolu şirketleri, demiryolu şirketleri, araç kiralama şirketleri, etkinlik sağlayıcıları gibi, seyahat rezervasyonlarınızı yerine getirenlerdir. Bu internet sitesinde, üçüncü taraflarca sağlanan tüm hizmetler için gerekli açıklama verilir. Bu tedarikçiler, verilerinizi kendi gizlilik politikalarına göre işleme tabi tutar. Dolayısıyla, hizmetlerine yönelik olarak Egencia aracılığıyla rezervasyon yaptığınız seyahat tedarikçilerinin gizlilik politikalarını incelemenizi öneririz. Bu tedarikçilerin, sizinle ilgili ek bilgi almak veya seyahat rezervasyonunuzu yapmak amacıyla gerektiğinde sizinle irtibata geçebileceğini lütfen göz önünde bulundurun.
 • Üçüncü taraf tedarikçiler; sınırlama olmaksızın kredi kartı işlemleri, iş analizleri, çalışma saatleri
  sonrasında sağlanan müşteri hizmetleri, haber bülteni veya anket e-posta mesajlarının gönderilmesi ve sahtekarlığı önleme gibi hizmetler dâhil olmak üzere bizim adımıza hizmet sunabilen veya iş yapabilen tedarikçilerdir. Kişisel bilgilerinizi, işvereniniz istediği takdirde, masraf izleme ve masraf karşılama gibi hizmetleri sağlayan üçüncü taraf tedarikçilerle de paylaşabiliriz. Bu şirketler, bu işlevleri yerine getirmek için gereken kişisel bilgilere erişebilmekle birlikte bu şirketlerin, bilgileri başka amaçlarla paylaşmalarına veya kullanmalarına izin verilmemektedir. Hizmet sağlayıcılarımızın kişisel bilgilerinizi kullanma biçimiyle ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki "Bize nasıl ulaşabilirsiniz?" bölümünde açıklandığı şekilde bizimle irtibata geçin.
 • Kuruluşunuzdaki diğer kişiler; yukarıdaki "Seyahat Yöneticileri, Seyahat Düzenleyenler veya Seyahat Müdürleri" bölümünde açıklandığı gibi Seyahat Yöneticiniz, Seyahat Düzenleyeniniz veya Seyahat Müdürünüz gibi kişilerdir.
 • Kurumsal ailemizdeki diğer kuruluşlar: Barındırma, depolama, analiz ve raporlama amaçlarıyla belirli bilgileri bağlı kuruluşlarımızla paylaşabiliriz. Böylece, hem bizim hem de bu kuruluşların hizmetleri tarafımızca veya bu kuruluşlar tarafından sunulabilir, analiz edilebilir ve iyileştirilebilir. Bir bağlı kuruluşun bizim adımıza hizmet sağlamak üzere bilgilerinize erişmesi halinde bu bağlı kuruluş, en az bu Gizlilik Bildiriminde açıklanan uygulamalar kadar kısıtlayıcı olan uygulamaları izleyecektir.

Ayrıca hizmet sağlayıcılarımız ve biz, aşağıdaki durumlarda da bilgilerinizi paylaşabiliriz:

 • Siz açık şekilde talep ettiğinizde.
 • Mahkeme celplerine, mahkeme emirlerine veya diğer yasal işlemlere yanıt vermek, yasal haklarımızı tesis etmek veya kullanmak ve yasal hak taleplerine karşı savunma yapmak için veya ilgili yasalarca başka bir şekilde gerekli olduğunda ya da izin verildiğinde. Bu tür durumlarda, yasal itirazda bulunma veya herhangi bir haktan feragat etme hakkımız saklıdır.
 • Egencia'nın, müşterilerimizin veya başkalarının haklarını, mülklerini veya güvenliğini korumak ve savunmak için yasa dışı olan veya olabilecek etkinlikler hakkında soruşturma yapmanın, önlemenin veya işlem yapmanın uygun olduğunu düşündüğümüzde ve Hizmet Kullanım Koşulları ve diğer sözleşmeler gerekli kıldığında.
 • Güvenlik, gümrük ve göçmenlik işlemleriyle ilgili amaçlarla dünyadaki emniyet teşkilatları ve hükümetlerle. Örneğin, ABD Yasalarına göre, ABD Gümrük ve Sınırları Koruma İç Güvenlik Bürosu, ABD hava sahasını kullanarak ABD dışına veya ABD'ye seyahat edenlerle ilgili belirli seyahat ve rezervasyon bilgilerinin (Yolcu Adı Kayıtları veya PNR verileri) seyahat öncesinde Büroya bildirilmesini şart koşar. Bu bilgileri ilgili yasal kuruluşlara ve hükümet birimlerine iletmeleri için havayolu şirketlerine veya diğer seyahat tedarikçilerine ifşa edebiliriz.
 • Elden çıkarma, şirket birleşmesi, konsolidasyon, varlık satışı veya beklenmedik iflas durumları gibi niyet edilen veya tamamlanan bir kurumsal işlemle bağlantılı olarak.

BİLGİLERİNİZİN TOPLANMASI VE KULLANIMIYLA İLGİLİ HAKLARINIZ VE SEÇENEKLERİNİZ

Dilerseniz Profilim ve Seyahatlerim sayfalarından bilgilere erişebilir; bilgi ekleyebilir, güncelleyebilir veya silebilir ve aşağıda açıklanan şekilde hesabınızı kapatabilirsiniz.

Ayrıca sizinle ilgili olarak topladığımız kişisel bilgilere erişmek için yazılı talepte de bulunabilirsiniz. Bu tür bir talepte bulunduğunuzda, Egencia, söz konusu talebi karşılamadan önce, uygun kimlik bilgilerini isteme hakkına sahiptir. Kişisel bilgilerinize erişmek üzere yazılı talepte bulunmak için aşağıdaki "Bize Nasıl Ulaşabilirsiniz?" bölümünde sağlanan iletişim bilgilerini kullanarak bizimle irtibata geçebilirsiniz. Size uygun bir süre içinde yanıt vermek için elimizden geleni yapar ve her hâlükârda yasalarca gerekli süreler içinde yanıt veririz.

Bazı ülkeler ve bölgeler, ikamet edenlere kişisel bilgilerle ilgili ek haklar sağlar. Bu ek haklar, ülkeye ve bölgeye göre değişiklik gösterip şunları içerebilir:

 • Kişisel bilgilerinizin bir kopyasını isteme
 • İşleme etkinliklerinin amacı hakkında bilgi isteme
 • İş amaçlarıyla satılan veya ifşa edilen kişisel bilgileriniz hakkında bilgi isteme
 • Kişisel bilgilerinizin silinmesini isteme
 • Kişisel bilgilerinizi kullanmamıza veya ifşa etmemize itiraz etme
 • Kişisel bilgilerinizin işlenmesini kısıtlama
 • Kişisel bilgilerinizin satılması iznini geri çekme
 • Kişisel bilgilerinizi taşıma
 • Dolandırıcılığı önleme uygulamalarımızda kullanılan otomatik karar verme sürecinin mantığı ve bu tür kararların sonucu hakkında bilgi talep etme

Talebinizi bize göndermenin en kolay yolu, bu Gizlilik Bildiriminin altındaki “Bize Ulaşın” bölümünde belirtildiği şekildedir. Bu hakları kullandığınızda size karşı ayrımcılık yapmayacağız.

Yukarıdaki haklara ek olarak, kişisel bilgilerinizi toplamamız ve kullanmamız hakkında bir veri koruma idaresine şikayette bulunma hakkınız olabilir. Ancak endişenizi çözmek adına elimizden geleni yapabilmemiz için öncelikle bizimle iletişime geçmenizi öneririz. "Bize Ulaşın" bölümündeki bilgileri kullanarak talebinizi bize iletebilirsiniz. Geçerli veri koruma kanunları uyarınca kişisel verileri koruma haklarını kullanmak isteyen şahıslardan aldığımız tüm talepleri yanıtlarız.

Egencia programına katıldığınız için bizden seyahat haberleri ve güncellemeler sunan çeşitli bildirimler alabilirsiniz. Bu tür e-posta bültenlerine ilişkin aboneliğinizi istediğiniz zaman Profilim sayfasındaki "E-posta ayarları" altından iptal edebileceğiniz gibi, Egencia'dan artık bu tür haberleri almak istemediğinizi Seyahat Yöneticinize, Seyahat Düzenleyeninize ya da Seyahat Müdürünüze söyleyerek de iptal edebilirsiniz. Ayrıca size gönderdiğimiz bülten e-postasındaki bağlantıyı kullanarak da bu tür bültenlerle ilişkili abonelikten çıkabilirsiniz. Size hizmet duyuruları, yönetim mesajları ve Egencia hesabınızla ya da Egencia'daki işlemlerinizle ilgili anketler gibi başka bildirimler gönderme (size söz konusu bildirimleri almama seçeneği sunulmadan) hakkımızın saklı olduğunu lütfen göz önünde bulundurun.

EGENCIA MOBİL TELEFON VE TABLET UYGULAMALARINI ("MOBİL UYGULAMALAR") KULLANMA

Bir Egencia Mobil Uygulamasını kullandığınızda sizinle ilgili bilgileri, internet sitemizi kullandığınızda topladığımız gibi aynı şekilde ve aynı amaçlarla toplar ve kullanırız. Buna ek olarak, Mobil Uygulamalarımızı kullandığınızda başka bazı bilgileri otomatik olarak toplarız. Özel olarak belirtmek gerekirse:

 • Mobil Uygulamanın eriştiğiniz ve kullandığınız işleviyle ilgili bilgi toplarız. Bu bilgiler, Mobil Uygulamada geliştirmeler ve sürekli olarak iyileştirmeler yapabilmemiz için müşterilerimizin ilgisini çeken kısımlarını belirlememize olanak verir.
 • "Geçerli konumunuz" ile, bir Mobil Uygulamanın "otelleri bul" özelliğini kullanırsanız; yakınlardaki olanakları göstermek için GPS veya benzer teknolojileri kullanan mobil aygıtınız tarafından sağlanan geçerli konum bilgilerinizi kullanırız. Siz varış noktanız olarak “geçerli konumunuzu” kullanarak “otelleri bul” özelliğinde açık şekilde tıklayıp izin vermedikçe veya telefonunuzun ayarlar menüsünden konum verilerinin toplanmasını etkinleştirmedikçe konum verilerini toplamayız. Uygulamanızdan veya aygıt ayarlarınızdan bizimle bilgi paylaşmayı kabul ederseniz size yerelleştirilmiş otel veya ulaşım seçenekleri sunmak ya da ilgili başka bilgi veya hizmetleri sağlamak için bu konum bilgilerini kullanabilir ve paylaşabiliriz.
 • Ayrıca her Mobil Uygulama da çöktüğünde veya çalışması durduğunda bize hata raporlama bilgileri gönderir. Hata raporu, gelecekteki sürümler için hatayı araştırmamıza ve Mobil Uygulamanın kararlılığını iyileştirmemize yardımcı olur. Mobil Uygulama, bu hata raporlarının bir parçası olarak, bize mobil aygıtınızın türü ve sürümü, müşteri kimliğiniz, hatanın oluştuğu tarih/saat, hata oluştuğunda kullanılmakta olan özellik ve uygulamanın durumu ile ilgili bilgileri gönderir. Bu bilgileri hatanın araştırılması ve giderilmesi dışında başka hiçbir amaçla kullanmayız.
 • Uçuş durumu veya seyahatinizde yaklaşmakta olan diğer hususlardaki değişikliklerle ilgili anında bildirimler gönderebiliriz. Ayrıca, acil durumda seyahat yöneticinizden/işvereninizden temel iletişimleri yayınlamak için de anında bildirimler gönderebiliriz. Bu izinler her zaman mobil aygıtınızın ayarlarından yönetilebilir.
 • “Egencia'ya telefonla ulaşın” seçeneğini seçer ve ardından Egencia Yardım altından “Geri Arama” seçeneğini (bu özellik varsa) belirlerseniz Mobil Uygulama müşteri kimliğinizi, seyahat programı bilgilerinizi ve muhtemelen son Mobil Uygulama kullanımınızla ilgili diğer bilgileri seyahat danışmanına gönderir. Bu, müşteri hizmetleriyle etkileşimi hızlandırmak ve daha sorunsuz, daha bilgili bir alışveriş olması için yapılır.

Bir Mobil Uygulamanın bize gönderdiği bilgileri her zaman kontrol edebilirsiniz. İstediğiniz zaman telefonunuzun ayarlar menüsünden konum verilerinin toplanmasını devre dışı bırakabilirsiniz. Alternatif olarak, Mobil Uygulamayı mobil aygıtınızdan tamamen kaldırabilir ve hizmetlerimize internet sitemizden veya telefondan erişebilirsiniz.

BİLGİLERİNİZİ NASIL KORUYORUZ?

Seyahatinizi planlamak ve ilgili rezervasyonları yapmak için hizmetlerimizi güvenle kullanmanızı isteriz ve topladığımız bilgileri koruma konusunda elimizden geleni yaparız. Hiçbir şirket tam bir güvenliği garanti edemese de, kişisel bilgileri gözetim ve kontrolümüz altında korumaya yardımcı olacak uygun yönetimsel, teknik ve fiziksel güvenlik prosedürlerini uygularız. Örneğin, yalnızca yetkili çalışanlar kişisel bilgilere erişebilir ve bu erişim iznini yalnızca izin verilen iş faaliyetleri için kullanabilir. Ayrıca, hassas kişisel bilgilerinizi sistemimizle sizin sistemleriniz arasında aktarırken şifreleme yöntemleri kullanırız ve izinsiz kişilerin bilgilerinize erişmesini önlemeye yardımcı olması için güvenlik duvarlarından ve izinsiz müdahaleleri algılayan sistemlerden yararlanırız.

BİLGİLERİNİZE NASIL ERİŞEBİLİRSİNİZ?

Bu internet sitesinin aşağıdaki alanlarından bilgilerinize erişebilirsiniz:

Hesabım
Egencia'daki Profilim sayfaları hesap ayarlarınızı görüntülemenize ve değiştirmenize olanak verir. E-posta ayarları seçeneği e-posta adresinizi değiştirmenize ve iletişim tercihlerinizi yönetmenize izin verir. Size gönderdiğimiz e-postanın alt bilgi kısmındaki bağlantı aracılığıyla "abonelikten çık" seçeneğine tıklayarak da e-posta tercihlerinizi ayarlayabilirsiniz. Ayrıca şifrenizi de değiştirebilir ve bu internet sitesine giriş yaparken otomatik şifre ile giriş yapmayı seçebilirsiniz. Seyahat Yöneticisi kendisine ait Egencia profiline giriş yaptıktan sonra yeni kullanıcılar ekleyebilir, kullanıcı durumunu güncelleyebilir veya mevcut kullanıcı profillerini silebilir, profilinizle ilişkilendirilmiş Seyahat Edenlerin adlarını, telefon numaralarını, pasaport bilgilerini ve acil durum iletişim bilgilerini güncelleyebilir veya düzeltebilir; seyahat tercihlerinizi güncelleyebilir.

Hesabın kapatılması talebinde bulunma
Aşağıda belirtildiği şekilde bizimle iletişime geçerek Egencia hesabınızı kapattırabilirsiniz. Bir hesabı kapattıktan sonra, söz konusu hesaba giriş yapamaz veya hesapla ilişkili bilgilere erişemez, ancak istediğiniz zaman yeni bir hesap açabilirsiniz. Üye profilinizdeki e-posta adresinize hesabınızı kapattığınızı doğrulayan bir e-posta göndeririz.

SEYAHATLERİM

Egencia internet sitesindeki Seyahatlerim sayfası, üyelerin (kendilerine ilişkin) kaydedilmiş seyahat programlarını görüntülemesine, güncellemesine ve silmesine olanak verir. Hakkınızdaki bazı kişisel bilgilerin doğru, tam ve güncel olmadığını Egencia'ya bildirdiğiniz takdirde, Egencia kişisel bilgileri doğru, tam ve güncel olacak şekilde düzeltmek üzere makul adımları atar.

HARİCİ BAĞLANTILAR

Bu internet sitesinin herhangi bir kısmı sizi bize ait olmayan veya tarafımızdan işletilmeyen başka internet sitelerine bağlıyorsa söz konusu internet siteleri için bu Gizlilik Bildirimi geçerli olmayacaktır. Kişisel bilgilerin toplanmasına, kullanılmasına ve ifşa edilmesine ilişkin prosedürlerini anlamak için söz konusu diğer sitelerde bulunan gizlilik bildirimlerini incelemenizi tavsiye ederiz.

VERİLERİNİZ NEREDE DEPOLANIR?

Egencia, Seyahat Edenlerle ilgili kişisel bilgileri ABD ve diğer ülkelerdeki güvenli ortamlarda depolar ve işler. ABD dışındaki Seyahat Edenlerin verilerinin işlenmesiyle ilgili olarak Egencia, hizmetlerini sağlamak için Kişisel Verilerinizi ABD'deki ve ikamet ettiğiniz ülke dışında, veri koruma kanunları sizin ülkenizdekinden farklı olabilecek başka ülkelerdeki bağlı kuruluşlarına ve/veya hizmet sağlayıcılarına gönderir. Egencia, kişisel bilgilerinizin bu Gizlilik Bildirimi ve kişisel bilgilerinizin işlendiği yerlerdeki geçerli veri koruma kanununun gereklilikleri uyarınca korunmasını sağlar. Egencia, AB kişisel bilgilerinin ABD'ye aktarılmasını ele almak için mümkün olduğunda grup içi Standart Sözleşme Maddelerini uygular.

Verilerin aktarıldığı üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarımızın kişisel bilgilerinizi korumak için uygun önlemlere sahip olmalarını zorunlu tutmaktayız. Yeterlilik mekanizması, (i) yeterli ülke durumu, yani veri koruma standartlarının Avrupa Birliği'nin standartlarına benzemesi nedeniyle Avrupa Komisyonunun “yeterli” kabul ettiği bir ülkede bulunma veya (ii) Standart Sözleşme Maddeleri olabilir.

VERİ SAKLAMA

Bilgilerinizi sadece, iş amaçlarımız veya yasal gereklilikler için gereken süre boyunca saklarız. Ancak bazı bilgileri bizdeki hesabınızı kapattıktan sonra da saklayabileceğimizi lütfen göz önünde bulundurun (örneğin, bilgilerin vergi ve muhasebe işlemlerine yönelik olarak saklanması gibi yasal yükümlülüklerimizi yerine getirebilmemiz için). Kişisel bilgilerinizi analiz amaçlarıyla veya uzun bir süreye ilişkin eğilim analizi için kullanmayı amaçlarsak kişisel bilgilerinizi kimlik bilgisinden arındırır, kümeler veya farklı biçimlerde anonimleştiririz.

Bilgilerinizi saklama sürelerimizi belirlemek için şu kriterleri kullanmaktayız:

 • Egencia'da sahip olduğunuz açık hesaplar da dahil, sizinle olan ilişkimizin süresi veya platformumuzda son zamanlarda yaptığınız rezervasyonlar ya da diğer işlemler
 • Kişisel bilgilerinizle ilgili yasal yükümlülüğümüzün olup olmadığı (örneğin, bizimle yaptığınız işlemlerin kayıtlarını tutma yükümlülüğü)
 • Sözleşme yükümlülükleri, adli tedbir kararları, zaman aşımı kanunları ve yetkili makamların soruşturmaları dâhil kişisel bilgilerinizi ne kadar süreyle tutacağımızı etkileyen herhangi bir mevcut veya ilgili yasal yükümlülüğün bulunup bulunmadığı

BU GİZLİLİK BİLDİRİMİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Egencia, gelecekte herhangi bir zamanda bu Gizlilik Bildirimini güncelleyebilir. Bu Gizlilik Bildirimindeki somut değişiklikleri, bize sağladığınız e-posta adresine bir bildirim göndererek veya internet sitemizde bir uyarı yayınlayarak bildiririz. Bu Gizlilik Bildiriminin en son ne zaman güncellendiğini bu Bildirimin başındaki “son güncelleme tarihi” kısmından görebilirsiniz.

BİZE NASIL ULAŞABİLİRSİNİZ?

Bu Gizlilik Bildirimi veya genel olarak gizlilik uygulamalarımız konusunda sorularınız varsa lütfen bize ulaşın:

 • Bize e-posta gönderin GBT ve gizlilikle ilgili sorularınız veya şikayetleriniz varsa ya da haklarınızı kullanmak istiyorsanız lütfen buradan veri koruma ofisiyle iletişime geçin.
 • Bize yazın. Adresimiz: Global Privacy Team, American Express Global Business Travel, 5 Churchill Place, Canary Wharf, London E14 5HU, UK.

Egencia için Veri Denetleyici bilgileri:

 

Belçika için Veri Denetleyici

Egencia Belgium SA

Fransa için Veri Denetleyici

Egencia France SAS

Norveç için Veri Denetleyici

Egencia Norway AS

Danimarka için Veri Denetleyici

Egencia Denmark A/S

Finlandiya için Veri Denetleyici

Egencia Finland Oy

Almanya için Veri Denetleyici

Egencia GmbH

İsveç için Veri Denetleyici

Egencia Sweden AB

Birleşik Krallık için Veri Denetleyici

Egencia UK ltd

ABD ve Asya Pasifik (Çin dahil) için Veri Denetleyici

Egencia LLC (US)

EGENCIA SORUMLULUK REDDİ

Egencia, tümüyle American Express Global Business Travel’ın (GBT) bünyesine girmiştir. GBT, bütünüyle American Express Company veya herhangi bir yan kuruluşuna ait olmayan (American Express) ortak bir girişimdir. “American Express Global Business Travel”, “American Express” ve American Express logosu, American Express'in ticâri markalarıdır ve sınırlı lisansla kullanılır. “American Express Meetings & Events” GBT'nin bir bölümüdür.